13_450

 

I po zapustach

Zakończył się właśnie projekt „Czy znasz te zwyczaje - Polsko-niemieckie spotkanie ostatkowe"

9 i 10 lutego br. w Zielonej Górze oraz Łomnicy i Przyprostyni (okolice Zbąszynia) odbędzie się kulminacja polsko-niemieckiego projektu artystycznego mającego na celu zachowanie od zapomnienia zwyczajów ludowych zakorzenionych w polskiej i łużyckiej tradycji dorocznego kolędowania.

Podczas dwudniowego spotkania członkowie Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. L. Figasa oraz grupa Serbołużyczan, skupiona wokół stowarzyszenia Domowina, będą mieli okazję wziąć udział we wspólnym, ciągle żywym obrzędzie kolędowania kultywowanym na obszarach dawnych Łużyc i Regionu Kozła.Ten zwyczaj, związany z zapustami (ostatkami), czyli ostatnimi dniami przed środą popielcową, uczestnicy projektu będą mogli zaprezentować mieszkańcom Zielonej Góry, Łomnicy i Przyprostyni. Dawniej na wsiach hucznie się bawiono, jedzono i pito suto, a na ulice przedmieść, miasteczek i wsi wychodzili z muzyką kolorowi przebierańcy, śpiewając, tańcząc i płatając figle okolicznym mieszkańcom. Artyści Lubuskiego oraz ich goście zapowiadają, że i tym razem będzie podobnie.
W projekcie bierze udział 50-osobowa grupa śpiewaczo-taneczna Serbołużyczan i blisko 70 tancerzy, śpiewaków i muzyków Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. L. Figasa.

 

logotypyProgram:

sobota, 9  lutego, godz. 17.00, Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego

MIĘSOPUSTY – widowisko w wykonaniu Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca
Program artystyczny zaprezentowany przez Serbołużyczan z Niemiec
Prezentacja i wystawa poświęcona tradycyjnym zwyczajom ludowym związanym z zakończeniem karnawału
Biesiada folklorystyczna z zabawami ludowymi, przy muzyce kapel LZPiT i „Kotkowiacy”

/Wstęp wyłącznie dla zaproszonych gości/

niedziela, 10 lutego, Region Kozła – Łomnica i Przyprostynia (okolice Zbąszynia)

Zapusty w Lubuskiem – udział w żywym zwyczaju ulicznego kolędowania

 

3a

5a

17a

19a

24a